Sayfalar

20 Şubat 2011 Pazar

ELİF CIĞIZOĞLU DEFİLE!!!!

17 Şubat Perşembe akşamı Pera Palace'da düzenlenen Elif Cığızoğlu defilesine katıldım.
Kokteylin ardından defile alanına geçtik.
Renklere ayrılmış biçimde podyumdaydı mankenler.
Griler başlangıç yapıp,turuncular,hardal sarısı ve kahverengiyle ile devam etti.Son olarak heryeri kar kaplamış gibi tasarımlar bembeyaz oldu.
Koleksiyon mantığını yakaladığım birbiriyle ilişkili parçalardı.Bazı parçalar sanırım sadece şov amaçlıydı.Önü kısa arkası uzun sırt dekolteli kahverengi elbise favorim =)
Tüyler,tüller ve deriler ağırlıklıydı..
Elif Cığızoğlu'nu tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Umarım o gece gözlemlediğim mutlu heyecanı ömür boyu sürer :)13 Şubat 2011 Pazar

RÖPORTAJ YAPTIM !!


Herkese Merhaba=)
Kısa zaman önce internet ortamında tanıştığım Misscat-design blogunun sahibesi benimle röportaj yapmak istediğini söyledi.Bende kabul ettim ve sorularına cevaplar verdim :)
Okumak istersiniz ve Misscat-design'la tanışmak istersiniz diye düşündüm :)
xoxo

MODA DUYGUSU

Duygu Cinişlioğlu22 Temmuz '86 doğumlu. 
1 yıldır dikiş diken ve "az zamanda çok işler başarmış" dedirten bir modasever,

Taze bir terzi olarak Moda Duygusu'na merak ettiklerimi sordum...


M:Modaya olan ilgini hangi yaşlarda keşfettin ?

MD : Kendimi bildim bileli hep giyinmeye önem verdim.
Net bir şekilde yaş söylemem gerekiyorsa 16-17 diyebilirim.
 M:Dikiş dikmeye nasıl karar verdin ? Ailende dikiş diken biri ya da seni bu konuda gerek teknik gerek manevi anlamda destekleyen birileri var mı?

MD : Dikiş dikmeyi çok istiyordum.Hem merak ediyordum hemde farklı giysiler giyinmek istiyordum. Aklımda giyinmek istediğim modeller vardı ama hiç biyerde benzerleride yoktu. Bende kendim dikebilirim diye düşündüm. Denemek istedim ne kaybedicektim ki :)
Ailemde hiç kimse dikiş dikmeyi bilmiyor=)  Manevi olarak her zaman destekler ama teknik olarak ne yazık ki destek olamıyorlar.

 M:Ne kadar zamandır dikiş dikiyorsun? 

MD :1 senedir.


M:İlk tasarımlarını hayata geçirirken yaşadığın bir anı var mı? yani dikiş makinenle arandaki ilişki nasıldı?

MD : Dikiş makinemi aldığım zaman ayarlandığını sanıyordum.Ama aslında çok hızlıymış ayarı.Ayağına bastığım an hızlı bir şekilde dikmeye çalıştığımı mahfediyordu :)) 
Bende makine uçuyor diyince herkes gülmüştü :)
Tabi bende :) M:Bir kıyafeti tasarlayıp kumaşı aklında belirledikten sonra mı kumaş alırsın, yoksa kumaşı gördükten sonra mı ampul yanar kafanda :)?Tasarım sürecinde nasıl bir yol izliyorsun? 

 MD :Aslında iki şekilde de olabiliyor.Bazen kumaşı görünce hemen fikir geliyor aklıma.Bazen de fikir geliyor fikre göre kumaş arıyorum :)
 M:'İlham perisi'ne inanır mısın? yoksa "gezer görür her an birşeyler     tasarlarım, antenlerim hep açık" mı dersin?

 MD : Aslında senin deyiminle antenler hep açık ama ilham perisi de genelde geceleri geliyor:)) tam uyumak üzereyken hemde !


 M:Şu sıralar "Küçük Sırlar" dizisi ile çalışıyorsun.       Diktiklerini ekranda görmek mutlu ediyordur elbette :) İlk dikişinden bugüne geçirdiğin süreci, gelişimini nasıl değerlendirirsin?

 MD : Aslında genele bakınca ilerlemiş gibi görüyorum.Ama günlük bakınca sanki hiçbirşey yapamıyormuşum gibi geliyor. Ben çünkü tezcanlı bir insanım herşey çabucak olsun istiyorum sanırım :)


M:Moda tasarım yolunda ilerlerken ilk günden bugüne hiç umutsuzluğa düştüğün oldu mu? "off! ben bu işi beceremicem galiba" dediğin bir zaman...?

MD : Olmaz mı :(( Asla ben beceremeyeğim gibi düşünmedim.Ama yapmak istediklerimi hayata geçirmeye çalışırken öyle çok engelle karşılaşıyorum ki.Bazen çıkar yol kalmıyor adeta.İşte o zaman umutsuzluğa çok kapılıyorum.Karamsarlığa kapıldığım oluyor.

M:Gelecekle ilgili planların neler? (sürpriz ya da gizli olanlar hariç :) halihazırda bir mesleğin var mı? Yani şuan seni tanıdığımız yönünle ilgili mi kariyer planın?
MD : Mesleğim aslında el sanatları öğretmenliği.Ama tabiki kariyer planımda öyle bişey yok :) Kariyer planım tamamen moda ile ilgili.Suan tasarım ve imaj danışmanlığı yapıyorum.İleri de mode editörlüğü,önemli defilelerde , dizilerde  styling yapmak istiyorum.Defileler düzenlemek ve galata da bir  fashion stüdyo istiyorum.Ayrıca şuan çok küçük çapta ilgilendiğim tekstil alanında da iç piyasa ve dış piyasaya çalışmak istiyorum.Son olarak büyük markalar için koleksiyonlar hazırlamak istiyorum :)

M:Seninle sohbete başlar başlamaz ilk kanım ne kadar "alçak gönüllü" ve "samimi" olduğun olmuştu. Röpörtajımdaki soruları da yılmadan samimiyetle yanıtladığın için çok teşekkür ederim :) Son olarak benim gibi "taze dikici"lere söyleyeceğin birşeyler var mı? ;)


Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için :) Sende öylesin gerçekten.
Dikiş dikmeye yeni başlayanlara şunları söyleyebilirim; Akıllarına koyduklarını mutlaka dikmeye çalışsınlar,korkmasınlar ve sürekli farklı giysiler dikmeye çalışsınlar.  Yeni teknikler araştırsınlar ve dikmeye çalışsınlar :) Ayrıca farklı tip kumaşları da denemekte fayda var. 
Çok teşekkür ederim.
Sevgilerimle:)

11 Şubat 2011 Cuma

YENİ HABERLER!!!!!


Şu son iki üç gündür meslek hayatımla alakalı öyle aşalayıcı olaylara tanık oldum ki.. Anlatıp can sıkıcı olmak istemiyorum.Ama ülkemizde tasarıma ve tasarım yapan insanlara değer verilmediğini anladım.Bence insan beynini yoran bu iş bu kadar hafife alınmamalı ve böylesine ucuz olmamalı.
Herneyse ben size güzel haberler vermek için başlamıştım bu posta.. 
Artık tasarımlarım Akmerkez Fashionable Price'da..First Love koleksiyonumdan bazı parçalar ve henüz kimsenin görmediği yeni bir kaç tasarımım var. Merak edenleri Akmerkez Fashionable Price'a davet ediyorum :)
Ayrıca 28 şubatta kimseciklere söz vermeyin.Ajandanıza hemen kaydedin çünkü Al Jamal'de Pera Moda Platform'la ortak bir organizasyonda First Love koleksiyonumu tanıtıcam.
Etkinlikle alakalı detaylı bilgi şurada
Son olarak ben çooook yoğun talep olan bir koleksiyona başladım.Başladım derken şuan sadece aksesuar,desen araştırmaları yapıyorum.Ortaya çıkmış herhangi birşey yok. Ama çok yakında :)Özellikle o şeyin ?? müdavimleri bayılıcak :) Beni mail yağmuruna tutucak :)) 
IFW bittikten sonra hayatıma geri döndüğümde gördüm ki; ben oradan oraya sürüklenmeli,koşturmalı,çok yoğun ve yorgun olduğum hayatımı aslında çok seviyorum.Özlediğimi farkettim :)
Dip Not: Foto geçen seneye ait.Çenemdeki sivilceyi silebilirdim.Ama doğal kalsın istedim :) Gözüne batanlar için üzgünüm :) 
Sevgilerimle :)

10 Şubat 2011 Perşembe

IFW'DE NE GİYİNDİM?

IFW ile ilgili beşinci ve son postumu neler giyindiğimle alakalı yapıyorum.Öncelikle şunu söylemeliyim ki şanssızlığın bu kadarı olurdu:( Fotoğraf makinemin ilk gün pilini şarja takmayı unutmuştum.İkinci gün yanlış pili şarja takmışım.Üçüncü günde IFW basın odasında pilleri unutmuşum.Son günde geldiğimde ise basın odası çalışanları pilleri fişten çıkarmıştı :)
Yani bu kadar olur :) 
O yüzden çok fazla fotoğraf çekemedim çekilemedim.İlk gün ile alakalı sadece Alem dergisinde yayınlanan arkadaşımın benim için dergiden çekmiş olduğu sadece bir fotoğraf var.
Gömleğim ve çantam Vintage
eteğim Only
Çorap Penti
Ayakkabı Secret Zone

İkinci Gün ise çantam hariç tamamen Vintage giysiler tercih ettim.
Çorap :pazardan
Çanta:Juicy Couture
Ayakkabı:Benim tasarımım sayılır?? (sonra anlatırım)

Arkadaşlarım :)


Bu fotoğrafı çeken tatlı kızın blogu fotoğrafın üzerinde yazıyor..Kendisine IFW boyunca bana göstermiş olduğu dostluk için birde buradan teşekkür ediyorum :) muaaahh 


Üçüncü gün kendi tasarlayıp ,diktiğim gömleği tercih ettim.Aslında içimdeki atlet özelllikle giyindiğim birşey değildi.Gece uyurken giyinmiştim sabahta çıkarmamışım.Uyumlu olmuş biliyorum ama ben bu tarz uyumları hiç sevmiyorum :/
Şort : Zara'ydı kardeşim modifiye etti.
Çorap : Pazardan 
Çizmeler:Top-shop
Suar'cığıma da çok teşekkür ederim :) Beni yalnız bırakmadığı içinn mjksss 

Son gün ise benim tasarladığım ve sadece belindeki süslemeyi benim diktiğim pantolonu tercih ettim .
Gömlek -Çanta:Vintage
Yelek:Duygu Cinisli
Kolye:??


Rujsuz olmaz :)

Birazcık şımardım.Didem pozunu beğenmedi.Diğerini koymamı istedi ama ben bunu daha çok beğendim.Çok sempatik ve doğal.Umarım kızmazsn Didem'cim :) Günseli Türkay defilesi saç modeli!!
IFW boyunca en style görünen isimlerden birisi Ümit Temurcin :)Kolyesi,kol düğmeleri ve broşuyla harika görünüyordu..


Harun'un cüzdanını son görüşümüz :(((
 Son olarak Yvan Rodic'in objektifinden MODA DUYGUSU!!!!!

İSTANBUL FASHION WEEK FOURTH DAY!!

IFW'nin son günü benim için stylingini Hakan Yalçın Öztürk'ün yaptığı Lug Von Siga defilesi ile başladı.Gül Ağış'ta gözle görülür bir değişilik vardı.Daha Avangarde tarza yönelmiş olan tasarımcının koleksiyonunu bir hayli başarılı buldum.Birinci fotoğraftaki mavi eteğe bayıldımmm.Harika bir parçaa.Bu da benim olsunnnnnn <3IFW acısıyla tatlısıyla Koton defilesi ile son buldu. Santralde değil Discorium'da gerçekleşen defile after party ile son buldu:) İSTANBUL FASHION WEEK THIRD DAY!!

Özgür Masur'un Osmanlı kültüründen gelen Ebru'yu desen olarak kullanması süperdi.Püsküller,haute couture elbiseler harikaydı. Bu defilede günlük kullanılabilicek parçaların olması ayrı bir güzellikti bence.Özgür Masur IFW'de ses getiren tasarımcılarımızdan oldu.Başarılar.
Sanırım Serenay'ın canı sıkkındı.Podyum'da resmen asık suratlıydı.


Avva defilesinde çok güzel detaylar vardı.Triko deri karışımı hırka favorim(İkinci fotoğrafta)Çantaları da çok beğendim.Türk erkeklerinin çok renksiz sade giyindiğini göz önüne alırsak AVVA ticari olarak doğru yapmış olabilir.Ama bence ufak tefekte olsa biraz renk olsaydı keşke.Erkeklerin de renkli giysiler giyinmesini istiyorum.En azından ufak tefek detaylarla alıştırma yapabilirsiniz =)Gamze Saraçoğlu defilesine bayıldım.İddialı,marjinal giysileri çok sevdim.Gamze Saraçoglu'nun koleksiyonlarını ve fikirlerini seviyorum.Yine çok sevdim.Renkler ,kumaşlar, saç,makyaj hepsi bir bütün ve süperdi..


Stylingini Ece Sükan'ın yaptığı Derimod defilesinde her tarza hitap eden deri montlar,pantolonlar vardı..Defile sonunda Emre Altuğ şarkı söyledi.
Mavi defilesi podyumda bir çok yabancı mankeni ağırladı.Yıkamalarıyla,yırtıklarıyla,zımbalarıyla güzel jeanler gördük defilede.Ayrıca kullanılan ayakkabılara bayıldım.Şu önde duran bayan mankenin adını sanını bilen var mı? Aşırı derece de bayıldm kıza.Sempatik ve doğal davranıyordu :) 
Bir çok yabancı mankenle aynı podyumu paylaşan Burak Gacemer çok başarılı bulduğum isimlerden.Mesleğinin hakkını veriyor. Mavi defilesinde de süperdi :)